صفحه در حال بارگذاری است ...


تاثیر برنامه نویسی سایت در سئو

پنجشنبه , ۱۱ دی ۱۳۴۸ ۶۹۲ بازديد مقالات

افرادی که به سئو روی می آورند یا کسانی که برنامه نویسی می کنند همواره با خود تصور می کنند که برنامه نویسی و سئو مواردی کاملاً مجزا هستند و با یکدیگر ارتباطی ندارند. این گفته تا حدودی درست است زیرا عبارت برنامه نویسی بسیار کلی بوده و معنا و مفهوم را به درستی نمی رساند. منظور از برنامه نویسی هنگامی که درباره سئو صحبت می کنیم، برنامه نویسی وب سایت است که شاخه ای جذاب و پر طرفدار در زمینه برنامه نویسی می باشد. اما همچنان با گفتن برنامه نویسی وب سایت نمی توان به نتیجه درستی رسید. برنامه نویسی وب سایت از دو بخش سمت سرور و سمت کلاینت یا کاربر تشکیل شده است. در بخش سمت سرور با استفاده از زبان هایی مانند php، asp.net، java و ... نرم افزار هایی ایجاد می کنند که بر روی وب سرورها قرار می گیرند. برنامه نویسی سمت سرور به طور مستقیم بر سئو سایت تاثیر گذار نیست اما در مواردی مانند سرعت سایت که برای سئو از اهمیت زیادی برخوردار است، تاثیر گذار می باشد. بدون شک اهمیت برنامه نویسی سمت سرور را نمی توان نادیده گرفت و بدون آن وب سایت ها کارایی چندانی ندارند اما در بحث سئو کمتر متخصصی با برنامه نویسی سمت سرور در ارتباط است و در صورت نیاز برای انجام کاری یا ایجاد تغییراتی به افراد متخصص در این زمینه مراجعه می کنند. با این حال آگاهی از برنامه نویسی سمت سرور برای متخصصین سئو یک مزیت بزرگ محسوب می شود و در مواردی مانند باز طراحی سایت و برنامه نویسی آن می تواند بسیار مفید واقع شود.

شاخه دیگر در برنامه نویسی وب سایت، برنامه نویسی سمت کلاینت است که تاثیر بیشتر و عمیق تری بر سئو سایت دارد و بسیاری از متخصصین سئو در این زمینه از دانش و اطلاعات زیادی برخوردارند چرا که در بررسی سئو سایت با آن درگیر می شوند. تاثیر طراحی سایت بر سئو به این صورت است که به عنوان یکی از عوامل و فاکتور های سئو در نظر گرفته نمی شود و در حقیقت برای الگوریتم های گوگل سندی که به بررسی آن می پردازد، از اهمیت زیادی برخوردار نیست، اما تاثیر برنامه نویسی و طراحی هنگامی که کاربر قصد استفاده از وب سایت را دارد مشاهده می شود. به عنوان مثال اگر در طراحی سایتی به واکنش گرا بودن آن وب سایت و نمایش آن در گوشی های هوشمند و سایر پلتفرم ها توجه نشود، این موضوع تاثیر خود را به شکل کاهش ترافیک نشان می دهد که در سئو سایت تاثیر زیادی دارد. مثال دیگری که می توان در این زمینه عنوان کرد، مشکل بسیاری از طراحان با مرورگر های Internet Explorer است. بسیاری از استاندارد ها در این مرورگر با سایر مرورگر ها متفاوت بوده و حتی در نسخه های مختلف آن نیز استاندارد های مختلفی وجود دارد. از سوی دیگر کاربران زیادی همچنان از این مرورگر به عنوان مرورگر پیشفرض خود استفاده می کنند و این به معنای مشکلی جدی برای طراحی سایت می باشد. در صورتی که طراح سایت در هنگام طراحی این موضوع را در نظر نداشته باشد، عده ای از کاربران از دسترسی به سایت محروم می شوند و این موضوع با کاهش ترافیک سایت و کاهش رتبه سایت خود را نشان می دهد.

تاثیر برنامه نویسی سایت در سئو در صورتی که به خوبی انجام شده باشد و استاندارد های طراحی و برنامه نویسی به درستی اجرا شده باشند، بسیار کم در صورتی که به خوبی انجام نشده باشند بسیار زیادی خواهد بود. همانطور که گفته شد سرعت بارگزاری سایت برای بسیاری از کاربران از اهمیت زیادی برخوردار است و این موضوع می تواند در مواردی مانند نرخ پرش و دیگر مولفه های سئو تاثیر گذار باشد. در بررسی سئو سایت این نکته مشاهده می شود که وب سایتی که به خوبی طراحی شده باشد و از اصول بهینه سازی کد ها در آن استفاده کرده باشند، در مدت زمان اندکی بارگذاری می شود و علاوه بر رضایت کاربران در استفاده از سایت و بهبود سئو در تجربه کاربری نیز تاثیر مثبتی داشته و نتایج بسیار خوبی را به دنبال خواهد داشت.

با این حال در دنیای واقعی می توانیم موارد بیشتری از تاثیر برنامه نویسی بر سئو را مشاهده کنیم و مثال های گفته شده در این مقاله تنها بخش کوچکی از آن را نشان می دهند. داشتن دانش برنامه نویسی برای متخصصین سئو همانطور که پیش تر گفته شد در آنالیز سایت مزیت بزرگی به شمار می رود و به آن ها توانایی انجام بسیاری از کار ها را می دهد که در این مقاله نیز به گوشه ای از آن ها اشاره شد.

بسیاری از کسانی که به دنبال یافتن رشته مناسبی در دنیای کامپیوتر و IT هستند تا به فعالیت در آن مشغول شوند با این دیدگاه که کافی است تنها در یک زمینه متخصص شوند، کار خود را شروع می کنند. اما در عمل می بینیم که باید علاوه بر تخصص مورد نظر خود مجموعه ای از دیگر تخصص ها را نیز به دست آورند. برنامه نویسی سایت و سئو نیز از این نظر جدا نیستند و علاوه بر آن تاثیری که بر یکدیگر می گذارند نیز غیر قابل اجتناب است. چرا که در آنالیز سایت و بررسی سئو سایت یکی از مواردی که خواه یا ناخواه با آن درگیر می شوید داشتن آگاهی از برنامه نویسی وب سایت است.


مطالب مرتبطبرچسب ها

آنالیز سایت بررسی سئو برنامه نویسی طراحی سایت تاثیر برنامه نویسی سایت سئو

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

مزایای انتخاب عنوان مناسب برای صفحات سایت

مزایای انتخاب عنوان مناسب برای صفحات سایت

ادامه مطلب
استفاده‌ی غلط از تبلیغات اینترنتی و آسیب به سئو وب سایت

استفاده‌ی غلط از تبلیغات اینترنتی و آسیب به سئو وب سایت

ادامه مطلب
چرا باید در صفحه اول گوگل باشیم؟

چرا باید در صفحه اول گوگل باشیم؟

ادامه مطلب
اهمیت وجود وبلاگ در سایت

اهمیت وجود وبلاگ در سایت

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید