صفحه در حال بارگذاری است ...


استفاده‌ی غلط از تبلیغات اینترنتی و آسیب به سئو وب سایت

جمعه , ۲۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۱۹۷ بازديد مقالات

بسیاری از کسب و کارهای آنلاین از طریق فروش مکانی برای تبلیغات در وبسایت خود، درآمدزایی می‌کنند. در واقع، بیشتر ناشران آنلاین بزرگ تبلیغات مختلف را در وبسایت‌های خود گنجانده‌اند. سایت های محتوایی یا بلاگی به خاطر هزینه های هاست و تولید محتوایی که دارند در واقع مدل کسب درآمدشان همین می باشد و از همین راه کسب درآمد می کنند.  این عمل از سال 1994 به بعد در فضای آنلاین گسترش پیدا کرد، به نحوی که الان با موج تبلیغاتی بسیار بالایی در اینترنت مواجه هستیم که گاها برخی از تبلیغات بسیار آزار دهنده می باشد. (در تصویر پایین اولین بنر تبلیغات اینترنتی را که مربوط به شرکت مخابراتی AT&T است، مشاهده می‌کنید).

اگر بر روی سایت خود به اندازه‌ی کافی محتوا تولید می‌کنید، چرا نباید از این مزیت استفاده کنید و در راستای آن برای خود درآمد کسب کنید؟ این تصمیم منطقی به نظر می‌رسد، شما اینطور فکر نمی‌کنید؟

اگر چه این مسئله صحیح به نظر می رسد، اما شما باید در رابطه با محل قرارگیری این تبلیغات بر روی وبسایت خود بیشتر فکر کنید. اگر این کار به شکل صحیح انجام نشود، پیامدهای منفی و قابل‌ توجه سئو می‌تواند آسیب زیادی را به شکل جریمه‌ها و کاهش رتبه‌ی شدید به وبسایت شما وارد کند.

 

اگر تبلیغاتی را بر روی وبسایت خود قرار دهید، واکنش گوگل چه خواهد بود؟

گوگل این روزها تمرکز به مراتب بیشتری را بر روی تجربه‌ی کاربری یک وبسایت گذاشته است. وقتی کاربری از یک صفحه‌ی وبسایت بازدید می‌کند، آیا قادر به پیداکردن آنچه که به دنبال آن است، می‌شود یا خیر؟ اگر چه تبلیغات می‌توانند برای یک سایت تولید درآمد کنند، اما در عین حال ممکن است درآمد شما را از یک نگاه کلی کمتر کنند.

در اینجا یک نقل قول مستقیم از گوگل در سال 2012 را آورده‌ایم:

«ما شکایات زیادی را از سوی کاربرانی شنیده‌ایم که وقتی بر روی یک نتیجه‌ی جستجو کلیک می‌کنند و پیداکردن محتوای واقعی برای آن‌ها دشوار است، این مسئله تجربه‌ی خوشایندی برای آن‌ها نیست. به جای پیمایش صفحه‌ای مملو از تبلیغات گوناگون، کاربران به دنبال مشاهده‌ی سریع محتوا مد نظر خود هستند.

 

بنابراین سایت‌هایی که محتوای زیادی در نیمه‌ی بالایی صفحه‌ی خود (above-the-fold) ندارند، ممکن است تحت تاثیر این تغییر قرار بگیرند. اگر شما بر روی وبسایتی کلیک کنید و بخشی از وبسایت که در ابتدا مشاهده می‌کنید، محتوای قابل رویت زیادی در نیمه‌ی بالایی خود نداشته باشد و یا قسمت وسیعی از صفحه‌ی ابتدایی وبسایت به نمایش تبلیغات اختصاص داده شده باشد، این موضوع تجربه‌ی کاربری خوبی را برای شما فراهم نمی‌کند.»

 

این موضوع به آن معنا نیست که گوگل از تبلیغات متنفر است؛ این مسئله تنها نشان می‌دهد که تبلیغات باید با استراتژی خاصی مورد استفاده قرار بگیرند تا باعث آزار کاربران نشوند. گوگل به دنبال این مسئله است تا اطمینان حاصل کند که وبسایت‌هایی با رتبه‌ی جستجوی بالا، پاسخ‌ها یا راهکارهایی که کاربران به دنبال آن هستند را برای آن‌ها فراهم می‌کنند چرا که این مسئله خروجی بهتری را هم نصیب موتورهای جستجو می‌کند. پس به طور طبیعی، آن‌ها به دنبال به کارگیری روش‌هایی هستند تا نشانه‌های مختلف یک تجربه‌ی کاربری را تشخیص دهند.

 

الگوریتم‌های به روزرسانی‌شده/جریمه‌هایی که تبلیغات اینترنتی را هدف قرار می‌دهند

 • مهم‌ترین و سنگین‌ترین به‌روزرسانی در ژانویه‌ی 2012: تشخیص تبلیغات زیاد در نیمه‌ی بالایی صفحه‌ی وبسایت .
 • دومین به‌روزرسانی چیدمان صفحه در اکتبر 2012: مَت کاتس (Matt Cutts) از یک بروزرسانی در رابطه با آلگوریتم چیدمان صفحه‌ی اصلی رونمایی کرد.
 • سومین به‌روزرسانی چیدمان صفحه در فبریه 2014: که دوباره توسط مت کاتس (Matt Cutts) از آن رونمایی شد.
 • به‌روزرسانی‌های کیفیت/فانتوم از مِی 2013 شروع شدند تا به امروز ادامه دارند: جزئیات دقیقی از این آلگوریتم تاکنون منتشر نشده است اما بسیاری از اطلاعات دریافتی نشان می‌دهند که این به‌روزرسانی‌ها به مسائل تجربه‌ی کاربری مرتبط هستند.
 • جریمه‌ی تبلیغات بینابینی سرزده در ژانویه 2017: جریمه‌ای برای تنبیه وبسایت‌هایی که از تبلیغات پاپ آپ و یا تبلیغات اسپمی که شما را به وبسایت دیگر هدایت می‌کنند که این مسئله تجربه‌ی کاربری وب سایت ها را برای کاربران موبایل تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

 

رایج‌ترین مسائل مربوط به تبلیغات در وبسایت‌ها

به عنوان یک مشاور، ما با صدها وبسایت مختلف کار کردیم و بررسی سئو آن ها را انجام دادیم و نمونه‌های روزانه‌ی زیادی را از به‌کارگیری غلط تبلیغات در صفحات وبسایت مشاهده کرده‌ایم. تعدادی از رایج‌ترین این اشتباهات که رتبه‌ی سئو وبسایت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهند، عبارتند از:

 • تبلیغات زیاد در نیمه‌ی بالایی صفحه‌ی وبسایت: وقتی محتوای اصلی شما به سمت پایین صفحه کشیده می‌شود، کاربر مجبور است تا برای مشاهده‌ی موضوع واقعی در صفحه پیمایش کند.
 • قراردادن تبلیغات به هر نحوی در صفحه‌ی وبسایت: وقتی تبلیغات به اجبار و تنها با هدف درآمد بیشتر و بدون توجه به خواسته‌ی کاربر، در داخل یک صفحه گنجانده می‌شوند، تجربه‌ی کاربری وبسایت شما تا حد زیادی تضعیف می‌شود.
 • پنجره‌های تبلیغاتی سرزده یا همان پاپ‌آپ‌ها (pop-ups): تبلیغاتی که به طور معمول و به هنگام پیمایش صفحه، بر روی محتوا شناور هستند و بستن آن‌ها دشوار است، و یا تبلیغات بینابینی که کاربر را به سمت وبسایت دیگری هدایت و از محتوای اصلی دور می‌کنند بدون اینکه راهی برای بازگشت به او نشان بدهند، تأثیر مخربی بر روی تجربه‌ی کاربری دارند.
 • تبلیغات فریبنده: وقتی تبلیغات به شکلی طراحی می‌شوند که کاربر را گمراه کنند تا بر روی آن‌ها کلیک کند و هیچ چیز ارزشمندی که به موضوع اصلی مرتبط باشد را ارائه ندهند، موتورهای جستجو نسبت به این مسئله واکنش نشان می‌دهند.
 • صفحه‌بندی بیش از اندازه برای افزایش مشاهده‌ی تبلیغات: همه‌ی شما آن را دیده‌اید؛ برای خواندن یک مقاله وارد وبسایتی می‌شوید که باید هر اسلاید یا صفحه را برای دیدن محتوای کامل کلیک کنید و در این بین تبلیغات مختلفی به شما نمایش داده می‌شود.

اگر شما وارد وبسایتی شدید که یکی از مشکلات بالا را دارد، تا چه اندازه خوشحال می‌شوید؟ احتمالاً نه خیلی! درست به همین خاطر است که گوگل به طور مداوم قدم‌هایی را برای بهبود شادی کاربران بر می‌دارد. تمام نمونه‌هایی که گفته شد، در واقع در دستورالعمل‌های کیفی موتور جستجوی گوگل هم لیست شده‌اند و کیفیت صفحه‌ی وبسایت شما را تشخیص می‌دهند.

 

در هنگام استفاده از تبلیغات به چه نکاتی توجه کنیم؟

متاسفانه، هیچ ابزاری وجود ندارد که شما بتوانید وبسایت خود را با استفاده از آن در عمل مورد سنجش قرار دهید. در عوض، شما باید یک گام به عقب بردارید و صفحه‌ی وبسایت خود را از دید چشمان یک بیننده نگاه کنید و بهترین قضاوت ممکن را انجام دهید. اگر به این نتیجه رسیدید که صفحه‌ی وبسایت شما به شکلی طراحی شده است تا عمداً کاربران وادار به کلیک بر روی تبلیغات کند به جای آنکه به آن‌ها کمک کند، وقت آن است که به فکر تغییراتی باشید. خوشبختانه، گوگل سوالاتی را تهیه کرده که شما می‌توانید در هنگام قراردادن یک تبلیغ اینترنتی از خود بپرسید:

 • کاربر برای رسیدن به چه هدفی از وبسایت من بازدید می‌کند؟
 • کاربران به هنگام دیدن یک صفحه‌ی به خصوص چه واکنشی از خود نشان می‌دهند؟
 • توجه کاربران به چه مکانی در وبسایت متمرکز می‌شود؟
 • چطور می‌توانم در این قسمت از تبلیغات استفاده کنم به گونه‌ای که سد راه تمرکز کاربران قرار نگیرم؟
 • چطور می‌توانم ظاهر صفحه‌ی وبسایت را واضح، کاربرپسند و مرتب نگه دارم؟

 

بهترین جایگاه تبلیغات در وبسایت شما

 • درباره‌ی مکان تبلیغات در وبسایت خود استراتژی داشته باشید: دلیل اصلی که وبسایت شما همچنان دارای ترافیک است، محتوای موجود در آن است، بنابراین مطمئن شوید که تبلیغات تمرکز اصلی سایت شما را به هم نمی‌زند. اگر به این مسئله توجه نکنید ممکن است نرخ جستن (bounce rate) وبسایت شما افزایش پیدا کند.
 • به سمت گوشه‌ی بالا و سمت چپ بروید: مطالعات نشان داده است که به ترتیب تبلیغاتی که در گوشه‌ی سمت چپ بالا و گوشه‌ی سمت راست بالا قرار می‌گیرند، بیشتر توسط کاربران مشاهده می‌شوند. درست است که قبل از این در رابطه با اثرات مخرب تبلیغ‌های نیمه‌ی بالایی صفحه تأکید کرده بودم اما این تبلیغات تنها زمانی مضر هستند که محتوای اصلی شما را به سمت پایین برانند و یا توجه خواننده را از محتوای اصلی صفحه منحرف کنند که نهایتاً منجر به یک تجربه‌ی کاربری ضعیف برای وبسایت شما می‌شود.
 • تبلیغات باید شبیه یک تبلیغ به نظر برسند: ممکن است شما بخواهید تا تبلیغات نقش تکمیل‌کننده‌ی برای ظاهر وبسایت شما داشته باشند اما مراقب باشید که کاربران آن‌ها را قسمت‌های اصلی وبسایت شما اشتباه نگیرند و این مسئله باعث گمراهی آن‌ها و کلیک‌های زیاد نشود. این مسئله می‌تواند باعث نارضایتی زیادی از سوی کاربران شما بشود.
 • هر چه کمتر، بهتر: قراردادن تعداد زیادی از تبلیغات در یک صفحه ممکن است ظاهر به هم ریخته‌ای را برای وبسایت شما ایجاد کند و نتیجه‌ی آن یک تجربه‌ی ناخوشایند برای کاربران است.

گوگل در عمل با تصویر زیر سعی کرده است تا یک نمونه‌ی صحیح را در مقابل یک نمونه‌ی غلط استفاده از تبلیغات در صفحه‌ی وبسایت به نمایش بگذارد تا به شما این اطمینان را بدهد که محتوای اصلی باید در نیمه‌ی بالایی صفحه قرار بگیرند.

 

تاثیر تبلیغات در سئو

جمع‌بندی

تبلیغات اینترنتی همچنان می‌توانند یک منبع درآمد فوق‌العاده باشند. بسیاری از وبسایت‌ها با چیدمان هوشمندانه‌ی خود، در عین استفاده از تبلیغات اینترنتی، تجربه‌ی کاربری مثبتی را برای شما فراهم می‌کنند. نکته‌ی کلیدی که باید نسبت به آن محتاط باشید این است که به کاربران خود فکر کنید و تمام تمرکز خود را درگیر داشتن وبسایتی با قابلیت درآمدزایی بیشتر از تبلیغات نکنید. این موضوع چیزی نیست که کاربران در ابتدا به خاطر آن وارد وبسایت شما شوند. همچنین تبلیغات زیاد باعث می شود در سایتتان نسبت متن های موجود که برای مشتری مفید است، نسبت به کد های سایتتان کاهش یابد و این امر نیز برای گوگل خوشایند نیست. شما همچنین با استفاده از ابزار بررسی نسبت متن به کد می توانید این نسبت را در سات خود بررسی نمایید.


مطالب مرتبطبرچسب ها

تبلیغات اینترنتی تبلیغات نامناسب سئو سایت سئو مناسب بررسی سئو استفاده‌ی غلط تبلیغات اینترنتی آسیب سئو سایت

این مطلب را برای دوستان تان به اشتراک بگذارید ...مقالات پیشنهادی

چرا باید در صفحه اول گوگل باشیم؟

چرا باید در صفحه اول گوگل باشیم؟

ادامه مطلب
تاثیر برنامه نویسی سایت در سئو

تاثیر برنامه نویسی سایت در سئو

ادامه مطلب
راهکارهای بررسی سئو سایت

راهکارهای بررسی سئو سایت

ادامه مطلب
اهمیت وجود وبلاگ در سایت

اهمیت وجود وبلاگ در سایت

ادامه مطلب

شما هم نظرتان را در این باره بنویسید
 • مجید

  ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ۱۸:۲۱

  عالی بود